Prezentacja o zakupoholizmie

Zakupoholizm – czym stanowi

Permanentny przymus robienia zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same obiekty mają znaczenie drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm jak i nadmierny konsumpcjonizm panuje w ciepłych społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają dogodne warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy dojazd do zakupów bez wysiadania spośród domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia kartami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często sposobem na poprawę stanie. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona odczuwa niezdrowe podniecenie na naukę o zakupach (myśli mogą być charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę określoną w kształt ekstazy. Niestety euforia mija po dokonaniu zakupów. W zmian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, biorąc pod uwagę motyw działania.

Najczęstsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, lub osoby, którym zabawa i radość sprawia nabycie celu w korzystnej cenie. Są klientami centrów handlowych w sezonie promocji, przecen. Niczym magnes reagują na nich chwyty marketingowe w formatu: obniżka cen, – 25%, kup 2 w cenie 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą grupę są “kolekcjonerzy” różnego rodzaju gadżetów – markowego sprzętu komputerowego, obuwia, galanterii. Tym zupełnie dość dóbr, które siedzą w sferze ich zainteresowań.

Dla własnych istotne jest pozyskiwanie nowych obiektów, ale z opieki na fakt, że są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja swoje marzenie nabywania tylko dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest możliwe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Istotne jest zawarcie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie nowych metod kompensacji, które wypełnią pustkę emocjonalną.

Niestety problem jest o tyle złożony, że zakupoholizm często zostaje w parze z drugimi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie środkiem do sukcesu jest determinacja pacjenta i dobra psychoterapia.