Pompy evak

O tym, do czego daje pompa tłokowa nie trzeba że nikomu przypominać, jednak - dla pewności: pneumatyczne pompy tłokowe to urządzenia wykorzystywane do przetłaczania produktów gładkich i półpłynnych. Cechują się specyficzną konstrukcją dzięki czemu nawet najdelikatniejsze artykuły nie ulegają zniszczeniu.

Zasada działania pomp tłokowych składa się na wykonywaniu pompy tłokowej wyporowej. W centralnym etapu pracy środek smarny jest zasysany przez zawór wlotowy za pomocą tłoku toczącego się w walcu a następnie stanowi on dozowany poprzez zawór wylotowy. Kolejnym krokiem jest odcięcie ciśnienia napędzającego tłok w taki możliwość, aby pompa miała szansę zassać kolejną porcję środka smarnego.

Można wymienić inne sposoby napędów używanych w pompach tłokowych, kiedy na przykład napęd hydrauliczny, pneumatyczny czy elektryczny. Dzięki temu możliwych jest sporo nowych wykonań tych pomp, w pozostałych gałęziach przemysłu.

Jak szybko wspomniano, za pomocą pompy tłokowej można przetransportować różne ciecze. Mając z pomp tłokowych, ważna z powodzeniem dokonać transferu ściernych, żrących płynów (np. kwasy winowe), jak również gorących cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ponadto przydają się one do transportowania lepkich płynów, gęstych, zamulonych cieczy, a nawet pulpy owocowej. To kupuje, że stanowi wtedy klient pomp najczęściej stosowanych w technologii.

Wśród wielkich zalet, które zajmują tegoż standardu pompy należy z pewnością wymienić lepsze zużycie energii poprzez dużą możliwość zmian obciążeń. Do tego atutem takiego podejścia będzie stała wydajność oraz fakt, iż pompa nie wymaga zalewania. Również różnorodność cieszy, jaka może być tłoczona przy zastosowaniu tej pompy nie jest bez znaczenia.

Chociaż nie jest ostatnie rozwiązanie pozbawione wad. Kluczowymi minusami pomp tłokowych jest względnie niewielka wydajność zintegrowana z pięknymi kosztami eksploatacyjnymi. Mimo to wielu przedsiębiorców kwalifikuje się na obecny ostatnim pomp ze powodu na fakt, że ich wady przeważają nad wadami.