Mikroskop optyczny kondensor

Mikroskopy laboratoryjne (określane te mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do działania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez układ optyczny. Mikroskopy komponują się zwykle z zespołu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie grane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w wielu rzeczach nauki do poszukiwań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy polecane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych dodatkowo w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i kontrolowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. I w branży chemii i fizyki mikroskopy zaczynane są przynajmniej w krystalografii czy metalografii. Geolodzy wykorzystują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w ciągu optycznym (niekiedy określa się je wówczas mikroskopami świetlnymi), są też używane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas miejsc z dziedzin ścisłych. Badany obiekt widziany jest łatwo przez okular albo na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest zależna przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi powiązana z długością fali światło, z zmian za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, jednak we nowych mikroskopach optycznych można kupić powiększenia ponad tysiąckrotne.