Krotki poradnik lowienia ryb

Gdy rozpoczynamy własną przygodę z wędkowanie, powinniśmy być świadomi tego, iż łowienie nie zaczyna się na założeniu przynęty na haczyk, oraz nie kończy się na wrzuceniu zanęty do wody wraz ze spławikiem. Łowienie ryb to o wiele bardzie skomplikowany proces, który jeżeli ma przynieść oczekiwane rezultaty, czyli złapanie pięknych okazów ryb, musi być rygorystycznie przestrzegany.


Podstawowe wiadomości o łowieniu ryb można uzyskać czytając literaturę branżową bądź przeszukując zasoby Internetu. Jednak te najbardziej wartościowe informacje, czy wręcz tajniki tego hobby można uzyskać jedynie od doświadczonych wędkarzy, którzy spędzili wiele lat na łowieniu na różnych łowiskach oraz wykorzystując wszelkie znane sposoby łowienia (spławikowa, spinningowa, gruntowa, muchowa). Kilkoma z nich postanowiliśmy się podzielić.
Gdy już uda się złowić rybę pamiętajmy, aby zawsze ją chwytać mokrymi rękami bądź przez wilgotną szmatkę. Jeżeli natomiast chcemy rybę wypuścić z powrotem do wody to powinniśmy to zrobić tuż z nad lustra wody a nie z dużej wysokości.

Wybór miejsca

Przyjeżdżając na nowe miejsce łowienia w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić jego głębokość oraz otoczenie. Gdy zauważymy stare, zwalone drzewa oraz inne wodne przeszkody to z pewnością możemy liczyć na spotkanie z drapieżnikami. To może skutkować utratą przynęty. Tak więc odpowiedni wybór łowiska to filar naszego sukcesu.
Dość oczywistą wskazówką jest aby będąc już nad wodą zachowywać się cicho, gdyż najmniejszy nawet hałas (tupnięcie, trzask) może spłoszyć ryby. Jest to też o tyle ważne, że często nie jesteśmy sami do łowienia nad wodą.
Jeżeli dzień naszego łowienia jest wyjątkowo słoneczny to z pewnością pomogą nam okulary polaryzacje, które staną się naszym sprzymierzeńcem podczas wypatrywania żerujących ryb. Naturalnie uzbrojenie się w osłonę głowy zawsze jest przydatne, bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Łowienie nocą

Natomiast łowiąc nocną porą, warto wyposażyć się w świetliki. Po złamaniu takiego świetlika, da on nam fluorescencyjne światło, które będzie się jarzyć przez kilkanaście godzin. Świetlik taki możemy w ciekawy sposób wykorzystać poprzez umieszczenie go w plastikowym worku (jednorazówka) lub plastikowej koszulce na spławiku bądź szczytówce. Ten drugi sposób pozwala na wędkowanie w nocy tzw. metodą drgającej szczytówki.
Do innych przydatnych pomocy, które uczynią z łowienia naszą prawdziwą pasję można wymienić krzesełko, na którym w końcu powinniśmy spędzić wiele przyjemnych godzin oraz posiadać wózek wędkarski, który pomoże w wygodny sposób przewieźć cały ekwipunek. Można taki zakupić tutaj.

wózek wędkarski

Przynęta

Gdy już zabierzemy się za przygotowanie zanęty, np. z ze starego chleba, to warto wcześniej przetrzeć przez sitko. Sprawi to, iż nie będzie się ona kleiła a zarazem będzie bardziej skuteczna. Jeżeli przygotowujemy przynętę z pasty chlebowej bądź ciasta, dobrzy aby miały kształt przypominający małą gruszkę. A gdy będziemy ją zakładać na haczyk, to nie powinna zasłaniać ostrza. Wielu wędkarzy dodaje do zanęty różne zapachy, aby ją uatrakcyjnić. Jednak trzeba z tym uważać, gdyż przesadzenie z zapachem przyniesie odwrotny efekt. Jeżeli mamy prawidłowo napełniony koszyczek z zanętą, to prawdopodobnie po kilku minutach będzie on już pusty i należy go uzupełnić. Z kolei gdy będziemy znęcać na wodę bieżącą to pamiętajmy aby zanęta była mocno sklejona oraz obciążona. Jako swoistego kleju można użyć płatków owsianych, a do obciążenia koszyczka posłużyć może odrobina żwiru. Używając jako przynęt dżdżownic bądź rosówek pozwólmy rybie połknąć przynętę, dlatego nie powinniśmy zbyt szybko jej zacinać.

Najlepszymi porami na połów latem, szczególnie podczas upałów są ranek bądź późny wieczór, z tego powodu, że w ciągu gorącego dnia ryby uciekając przed gorącem przemieszczają się na dno akwenu.
Bardzo przyjemną rybą do łowienia jest leszcz. Ponieważ leszcze zawsze żerują w stadzie, to po złowieniu jednej sztuki, nie powinno się zbyt długo zwlekać z ponownym zarzuceniem przynęty, gdyż jest duża szansa na ponowne branie.
I na sam koniec, po zakończeniu łowienia dokładnie posprzątamy swoje stanowisko.