Komunikacja bezposrednia

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, oraz nie po kilku miesiącach, kiedy więc chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na inny kraj świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się mocniejsze i popularniejsze, a co za tym chodzi - i bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można dostać się na pozostały kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja również różne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a silna wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Unii Europejskiej a każdy jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka planuje zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie prestiżowe są w ostatnim przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To przydatne w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.