Kluczowe cechy pomp membranowych

Pompy membranowe posiadają szerokie zastosowanie, z uwagi na swoją specyficzną konstrukcję, jak również wynikające z niej właściwości. Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę urządzenia, jakim jest wspomniana pompa membranowa, jak również jej różne rodzaje.

Cechy pomp membranowych

http://photo-puzzles.pl/grupa-wolff/oferta/systemy-wentylacji-przemyslowej/

Podstawą funkcjonowania pomp membranowych jest czynnik, napędzający cały mechanizm – tłoczenie odbywające się w pompie staje się możliwe dzięki oddziaływaniu danym medium na jedną z membran, która połączona jest wspólną osią z drugą membraną. Cykliczne ruchy powtarzane są z uwzględnieniem ciągłości oddziaływania napędu, który stanowi warunek niezbędny do prawidłowego działania pompy.

Najważniejszą kwestią odnoszącą się do konstrukcji omawianych pomp jest ich szczelność – zapewniają one pompowanie cieczy bez ryzyka jej rozlania lub dostania się do środka niepożądanych elementów. Z tego względu są wykorzystywane w różnorodnych branżach, ciesząc się sporą popularnością oraz satysfakcjonują swoją skutecznością.

pompy membranowe

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/pompa-membranowa-CM.jpg

Zastosowanie pomp membranowych

Wspomniane pompy membranowe mogą być wykorzystywane w szerokiej gamie branż, gdzie potrzebne staje się urządzenie do pompowania cieczy, które zniweluje możliwość jej rozlania oraz ograniczy konieczność styczności człowieka z pompowaną zawartością. Podobne cechy stają się istotne w odniesieniu do produkcji elementów wymagających zachowania wysokiego stopnia higieny oraz ograniczenia ryzyka uszkodzenia ciała poprzez kontakt z chemikaliami szkodliwymi dla ludzkiego zdrowia.

W związku z powyższym pompy membranowe wykorzystuje się w branży spożywczej, farmaceutycznej oraz kosmetycznej, jak również w odniesieniu do przemysłu chemicznego, galwanicznego, mechanicznego oraz w branży budowlanej. Jak widać zastosowanie omawianych pomp jest wyjątkowo szerokie – nie bez znaczenia są różne rodzaje dostępnych urządzeń.

Najpopularniejsze rodzaje pomp membranowych

Pompy membranowe można podzielić z uwzględnieniem ich konstrukcji oraz czynnika napędzającego cały mechanizm – w związku z tym należy wymienić pompy pneumatyczne, z silnikiem elektrycznym lub spalinowym oraz hydrauliczne.

Rodzaj zastosowanego rozwiązania uzależniony jest od charakterystyki pompowanej cieczy, jak również branży w jakiej wykorzystywana jest dana pompa. Warto zaznaczyć także, że pompy membranowe umożliwiają pompowanie stałych cząsteczek, jednak o niewielkich rozmiarach, które nie wywołają efektu zatykania pomp.

pompy membranowe

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/pompa-membranowa-HMT.jpg

Zalety zastosowania pomp membranowych

Warto podkreślić kluczowe cechy charakterystyczne, sprawiające że omawiane pompy stanowią podstawowe wyposażenie wielu zakładów produkcyjnych i są niezmiennie wykorzystywane w przemyśle w różnorodnych branżach.

Z pewnością nie bez znaczenia staje się szczelność pomp, co zostało wspomniane powyżej. Należy także zaznaczyć wysoką odporność surowców, z jakich wykonane są pompy na działanie szkodliwych cieczy, niejednokrotnie cechujących się agresywnym oddziaływaniem kwasowym lub korozyjnym. W celu pompowania podobnych cieczy o wysoce chemicznych właściwościach niezbędne wydaje się zastosowanie narzędzi niwelujących konieczność udziału czynnika ludzkiego w transporcie.

Istotna staje się także solidność wykonania stosowanych pomp, które stanowią skuteczne, efektywne oraz bezpieczne rozwiązanie w odniesieniu do różnych gałęzi przemysłu – jak wynika z powyższego zestawienia informacji, posiadają one wyjątkowo szerokie zastosowanie, a dzięki swoim właściwościom ułatwiają ludzką pracę w niejednokrotnie niekorzystnych warunkach.