Jakie zalety posiada centralny odkurzacz

Czy warto zainwestować w montaż systemu centralnego odkurzania w domu? Czy rzeczywiście taki centralny odkurzacz się sprawdza i ułatwia codzienne życie? Czy i dlaczego jest lepszy od tradycyjnego odkurzacza?

cena kasy fiskalnejCena kasy fiskalnej. Gdzie tanio kupić? Polkas


Pytania te zadaje sobie prawdopodobnie każdy inwestor, budujący swój wymarzony dom. Wiele osób bardzo sceptycznie podchodzi do takiej inwestycji, uważając system centralnego odkurzania za zupełnie zbyteczny wydatek. Jednak może rzeczywiście warto się chwilę zastanowić i dopiero po przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów podjąć ostateczną, świadomą decyzję. System taki należy zaplanować i wykonać już na etapie budowy, gdyż wymaga on ułożenia specjalnej instalacji (w ścianach, pod podłogą lub nad sufitem). Po wybudowaniu domu będzie już na to za późno. Jakie zalety ma taki centralny odkurzacz (central vacuum cleaner) w odniesieniu do jego tradycyjnej, przenośnej wersji? Na pewno trzeba wymienić tu względy praktyczne. Tradycyjny odkurzacz jest ciężki, trudny w manewrowaniu, bardzo niewygodny. Dodatkowo zwykle bardzo hałasuje. Na pewno nie raz zdarzyło się nam, że odkurzacz się przewrócił, jego kabel plątał się pod nogami i zaczepiał o każdy wystający element, nie wspominając już o ciągłym obijaniu mebli. Kolejnym minusem odkurzaczy tradycyjnych jest wydmuchiwanie zasysanego powietrza blisko odkurzanego miejsca, co czyni sprzątanie tak naprawdę mało efektywnym. Natomiast żadna z tych rzeczy nie wydarzy się w przypadku odkurzacza centralnego. Czy to niewystarczający powód, aby zdecydować się na takie rozwiązanie?
System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, od której biegną sztywne rury, prowadzące do zamontowanych w ścianach gniazd ssących. Chcąc rozpocząć odkurzanie, podłączasz tylko elastyczny wąż do najbliższego gniazda. Jednostkę centralną sytuuje się najczęściej w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Gniazda ssące powinno się rozmieszczać w centralnej części domu. Jako, że elastyczny wąż do odkurzacza jest bardzo długi (5-15 m), to wygodnym rozwiązaniem będzie specjalny mechanizm zwijający. Dobrze jest też pamiętać o włączniku, umieszczonym na rękojeści, co oszczędzi nam dużo bieganiny. Centralny odkurzacz jest luksusem, ale naprawdę warto w taki luksus zainwestować.