Ginekologiczne badanie diagnostyczne

http://www.polkas.pl/Pl/produkt/kasa_fiskalna_novitus_next/

Kolposkopia to podstawowe ginekologiczne badanie diagnostyczne. Kolposkopy to urządzenia wykorzystywane przez ginekologów podczas badania – endoskopy posiadające możliwość wielokrotnego powiększania obrazu. Badanie odbywa się w warunkach ambulatoryjnych.


Do przeprowadzenia kolposkopii nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Wskazana jest jednak wstrzemięźliwość płciowa na kilka dni przed. Nie wolno też przeprowadzać go podczas krwawienia miesięcznego. Samo badanie nie jest groźne i można je przeprowadzać także u kobiet w ciąży.
Kolposkopia najczęściej wykonywana jest w sytuacji, gdy cytologia daje niejednoznacznie wyniki. Badanie to pozwala na stosunkowo wczesną diagnostykę raka szyjki macicy (w tzw. stadium przedinwazyjnym). Jeśli rak znajduje się w fazie rozwoju kolposkopia umożliwia weryfikację powstałych zmian.
Badanie kolposkopowe polega przede wszystkim na obserwacji części pochwowej szyjki macicy po jej uwidocznieniu się we wzierniku. Na jej powierzchni pojawiać się mogą bowiem niebezpieczne zmiany, które są niemożliwe do wykrycia podczas zwykłego badania. Najpierw ginekolog ogląda nabłonek płaski wielowarstwowy nierogowaciejący i gruczołowy, szczególnie zwracając uwagę na ich granicę. Tam powstają bowiem najgroźniejsze choroby. Później obraz powiększa się i dzięki zastosowaniu zielonego filtra obserwuje podnabłonkową sieć naczyń krwionośnych. Na jej podstawie możliwe jest rozpoznanie charakteru powstałej zmiany. Kolejny etap badania to próby kontrastujące powierzchnię nabłonka (np. próba z płynem Lugola i kwasem octowym 3%).
Kolposkopia, ze względu na potrzebny sprzęt, jest badaniem stosunkowo drogim i wymaga doświadczenia ze strony wykonującego ją lekarza. Jest wciąż rzadko wykonywane, choć coraz częściej także w ramach działalności Narodowego Funduszu Zdrowia.