Choinka swiatlowodowa 90

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej więcej ciastka a oryginalnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i czemu istnieje właściwie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które informują o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Oraz w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie sprowadzając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się mężczyzny z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na pełen świat. Można wtedy powiedzieć, że już nie dopiero w Polsce, lecz jednocześnie oraz własnych krajach Europy dodatkowo w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można zobaczyć dużą nowość w popularności choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie ciężko było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które chowały być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów i kolorów świątecznych ozdób jest pełna do opisania, choć w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jak typy, była nowości w sferze trendów dotyczących jej przystrajania. Choć nie poprawiłoby się to, iż od czasu ubrania ważnej w spraw choinki przez Luthera, sposób tenże niezwykle dokładnie zakorzenił się w klasie świątecznej także miejmy możliwość, że nieprędko przeminie.