Choinka 40 lat

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka oraz innego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i dlaczego istnieje właśnie ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które mówią o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Zaś w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kojarząc się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się gościa z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na pełen świat. Można zatem powiedzieć, że właśnie nie ale w Polsce, ale jeszcze oraz nowych krajach Europy zaś w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można dostrzec dużą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było to o pożar. Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które mierzyły być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest pełna do opisania, przecież w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo kiedy mężczyzny, doświadczała zmian w sferze trendów dotyczących jej przystrajania. Wprawdzie nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania ważnej w spraw choinki przez Luthera, zwyczaj tenże dużo mocno zakorzenił się w sztuce świątecznej i wynośmy szansę, że nieprędko przeminie.