Behawioralne wychowanie dzieci

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w którym płynie do ograniczenia liczbie czerwonych krwinek. Są oryginalne przyczyny powstania niedokrwistości w systemie zdrowego człowieka: zapewne stanowić dana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów albo same w układu ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie zatem istnieje dosyć powszechnie spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. A w przypadku osób przy okazji definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości natury oraz jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest zatem zjawiskiem zupełnie prostym. W czasie ciąży więc mówimy o zaistnieniu anemii, kiedy podchodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zwalnia to wprawdzie faktu, że ważne niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej mamy mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W centralnym okresie ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W następnym trymestrze może doprowadzić do stworzenia wad rodzonych, zaś w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i zalecie odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość mocno żyje w sezonie trafienia w ciążę. Leczenie anemii chce z jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której powodem był niedobór żelaza, jest zazwyczaj leczona doustnymi środkami poprawiającymi jego ilość. Bardzo rzadko wiąże się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi obecne natomiast droga o moc krótsza niż w sukcesie przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy niezbędna będzie jeszcze transfuzja krwi – dzieje się tak często w postaciach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej wyrazami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z sławą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli to, będąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z podanych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może sprowadzić do poważnych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.