Badanie nasienia ile sie czeka na wyniki

Badanie płodności u ludzi polega przede wszystkim na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest centralnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wypływają z jajek i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno przygotować się badanie?Pytanie to powinno się dokonać w punkcie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować i po różnego rodzaju urazach w strefy krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do poszukiwania muszą stać wykonane określone standardy. Negatywnie na skutek mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać nabyta w stanie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a dodatkowo nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna i zostać podana w normalni sposób.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energia i ruchliwość). Dodatkowo wyświetla się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są oraz inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn bierze się i nowego typu badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią istnieć i wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi toż tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono pomoc wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie żyć ich tak znacznie mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też nowego rodzaju infekcje. W sensie ich usunięcia realizowane są badania mikrobiologiczne.